Uzdrowisko Uniejów

Co warto wiedzieć na temat uzdrowiska uniejów?

Choć Uniejów może się pochwalić cennymi zabytkami, dla wielu z nas pozostaje modnym kurortem i najmłodszym uzdrowiskiem w Polsce. Status miejscowości uzdrowiskowej został tej miejscowości nadany w 2012 roku, po kilku latach ciężkich prac oraz badań nad niezwykłymi właściwościami tutejszych wód. Warto tu dodać, że jest to jedyne uzdrowisko na terenie województwa łódzkiego oraz jedno z nielicznych w tej części kraju miejsc, w którym można spędzić czas na terenie nowoczesnych basenów termalnych.

Co warto wiedzieć na temat tego kurortu? Jakimi właściwościami mogą nas zaskoczyć tutejsze wody?

Zanim Uniejów stał się uzdrowiskiem termalnym, trzeba było wywiązać się z wielu ważnych zadań. Początki uzdrowiskowej kariery Uniejowa przypadają na koniec lat 70-tych XX wieku, kiedy to odkryto tu bogate zasoby gorącej wody. Niestety, pierwsze odwierty geotermalne wykonane zostały dopiero w latach 90-tych XX wieku. Po kilu latach możliwe stało się wykorzystanie miejscowych wód zarówno do ogrzewania domów, jak i do prowadzenia leczniczych zabiegów. A ponieważ lecznicze właściwości tutejszych wód mogą zaskoczyć, Uniejów jako uzdrowisko szybko zajął bardzo ważne miejsce na mapie Polski.

Dziś jest to nowoczesne uzdrowisko termalne, w którym zabiegi lecznicze łączą się z wypoczynkiem i rekreacją. Głównym bogactwem kurortu są wody geotermalne, które zaskakują swymi leczniczymi właściwościami. Wiadomo, że mogą one pomagać w walce z wieloma chorobami skóry, pomagają też przy problemach ze stawami oraz przy dolegliwościach związanych z nerwami lub układem oddechowym.

W Uniejowie można korzystać z zabiegów leczniczych z wykorzystaniem wody, można też korzystać z kuracji pitnych. Te ostatnie polecane są tym kuracjuszom, którzy mają problemy związane z pracą układu pokarmowego. Liczne badania potwierdziły, że woda z Uniejowa zawiera cenne dla ludzkiego zdrowia pierwiastki. Znajdziemy w niej m. in. chlorek sodu, który korzystnie wpływa na proces trawienia oraz sód, który ma rewelacyjny wpływ na pracę układu nerwowego. W wodzie tej znajdują się również związki jodu oraz związki miedzi i żelaza, dzięki którym można wzmocnić naturalną odporność organizmu. Na układ krążenia korzystnie wpływa znajdujący się w tych wodach magnez, z kolei wapń pomaga wzmacniać kości. Wody geotermalne z Uniejowa mogą zatem pomagać nam w walce z licznymi schorzeniami, a miejscowe uzdrowisko może pokazać się ważnym miejscem dla kuracjuszy z całego kraju.

Dla miłośniczek młodego i pięknego wyglądu wielkim walorem tutejszych wód jest fakt, iż w ich składzie znajduje się również kwas metakrzemowy. Pomaga on w walce z tak uciążliwymi problemami, jak cellulit oraz pierwsze zmarszczki.