Pierwsza wizyta u ginekologa – poradnik dla dziewcząt

Wizyty u ginekologa dla wiekszości kobiet z czasem stają się rutyną. Wszelkie zabiegi, badania kontrolne u większości pań nie wzbudzają szczególnych emocji. To zrozumiałe, kolejne wizyty tylko potwierdzają, że ginekolog to tylko lekarz. Od problemów może bardziej intymnych, ale lekarz. Właśnie, kolejne wizyty potwierdzają. A co w przypadku gdy jest to ta pierwsza?

Pierwsza wizyta u ginekologa stanowi zazwyczaj spory stres dla młodej dziewczyny. Tak naprawdę nie ma się czego obawiać, choć warto zawczasu dowiedzieć się, jak tego typu odwiedziny wyglądają, o co możemy zostać zapytane i przede wszystkim – jak się do nich przygotować.

W jakim wieku wybrać się pierwszy raz do ginekologa?

Podstawową kwestią związaną z pierwszą wizytą u ginekologa jest jej termin. W praktyce często młoda kobieta udaje się do lekarza tej specjalności zbyt późno, w momencie wystąpienia jakichś problemów. Choć często podawanym wiekiem jako optymalnym na pierwszą wizytę u ginekologa jest 14 do 16 lat, to tak naprawdę najlepiej zgłosić się do niego w momencie rozpoczęcia pierwszej miesiączki. Zwlekanie niczemu nie służy, a przyspieszenie pierwszej kontroli może ustrzec nas przez skutkami niewykrytych w porę dolegliwości.

W rzadkich przypadkach należy udać się do ginekologa wcześniej (niekiedy znacznie wcześniej) – na przykład gdy pierwszy cykl miesiączkowy przyjdzie w zbyt młodym wieku lub przeciwnie – będzie się znacznie opóźniał.

Jak wygląda przebieg wizyty ginekologicznej?

Nawet, jeśli do ginekologa przyszłyśmy razem z mamą, do gabinetu wchodzimy same. Większą część każdej wizyty (szczególnie tej pierwszej) stanowi rozmowa z lekarzem – i to właśnie od niej zaczyna się badanie. Ginekolog zaprasza nas do swojego biurka i przeprowadza z nami tzw. wywiad lekarski, wypytując o różne szczegóły, zwykle związane głównie z miesiączkowaniem (kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, czy występują one regularnie, czy towarzyszą im jakieś bóle lub dolegliwości), ale nie tylko (lekarz spyta między innymi, czy jesteś aktywna seksualnie). Jak zostało wspomniane wyżej, jest to zdecydowanie najdłuższa część wizyty i może niekiedy trwać nawet kilkadziesiąt minut.

Kolejnym etapem jest przejście do właściwego badania ginekologicznego. Poprzedza je rozebranie się (od pasa w dół) w specjalnej części gabinetu, oddzielonej zazwyczaj od reszty parawanem, za którym nie musimy wstydzić się wzroku lekarza. Aby ginekolog mógł nas zbadać, musimy zająć miejsce na specjalnym fotelu ginekologicznym. Dopiero wtedy możliwe jest przeprowadzenie badania jedną z dwóch (a właściwie trzech) metod.

Klasyczny sposób polega na umieszczeniu w pochwie (lub w przypadku, gdy nie uprawialiśmy jeszcze stosunków seksualnych – w odbycie) specjalnego wziernika, przez który lekarz jest w stanie obejrzeć jej wnętrze. Warto wspomnieć, że obecnie coraz popularniejsze stają się bezinwazyjne badania ultrasonografem, często wykorzystywane w przypadku pierwszej wizyty.

Po zakończeniu badania (które zwykle trwa zaledwie kilka minut) ubieramy się z powrotem i wracamy do biurka ginekologa w celu wysłuchania rezultatów badania. Jeśli wszystko jest w porządku, to finalna rozmowa ograniczy się jedynie do zalecenia przyjścia na wizytę kontrolną za rok.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Przygotowanie się do pierwszej wizyty u ginekologa powinno obejmować zachowanie odpowiedniej higieny i wybranie z szafy właściwej odzieży. Przed badaniem należy obowiązkowo wziąć prysznic (ale nie wymywać śluzu z wnętrza pochwy, ponieważ może zostać zbadany) i ubrać się w wygodne ciuchy, których zdjęcie w gabinecie nie przysporzy nam trudności.