Nadużywanie alkoholu

Trudnym może okazać się przyznanie, że mamy problem z piciem alkoholu. Nadużywanie alkoholu występuję, gdy ktoś pije zbyt często i zbyt dużo na raz. Zaczyna to negatywnie wpływać na życie rodzinne, rujnuje relacje i zakłóca naukę w szkolę czy wydajność w pracy. Pomimo tego osoby nadal nie przestają pić. Niektórzy ludzie nie przestają pić, bo uzależniają się od alkoholu. Mają oni silną potrzebę picia i nie są w stanie same zatrzymać tego procesu.

Znaki i objawy alkoholizmu

 • Picie samemu,
 • Kłopoty z zapamiętywaniem,
 • Kłopoty z prawem (jazda pod wpływem alkoholu),
 • Popadanie w długi, aby zdobyć środki na alkohol,
 • Częste kłótnie z innymi,
 • Utrata zainteresowań, które wcześniej sprawiały nam przyjemność,
 • Bycie często pod wpływem alkoholu,
 • Trzymanie alkoholu w miejscach dość nietypowych jak samochód,
 • Bóle fizyczne, kiedy odstawiamy alkohol (mdłości, pocenie się, drżenie, niepokój),
 • Potrzeba picia alkoholu zaraz po przebudzeniu,
 • Poczucie winy z powodu picia,

Przyczyny Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko nadużywania lub uzależnienia od alkoholu. Na przykład, alkoholizm może być dziedziczony – rolę odgrywa tu genetyka. Jednak nie znaczy to, że jesteś z góry skazany na pijaństwo, jeśli ktoś z Twojej rodziny miał z tym problemy. Wystarczy czasem mieć świadomość, że taka możliwość istnieje. Przyczyną jest również stan zdrowia psychicznego – lęk czy depresja zwiększa ryzyko alkoholizmu. Inne czynniki to podwyższony poziom stresu. Stajemy się uzależnieni od alkoholu zarówno psychicznie jak i fizycznie. Nadmierna ilość alkoholu wpływa na pewne substancje chemiczne w mózgu związane z przyjemnością, więc po pewnym czasie nasz organizm łaknie alkohol, aby czuć się lepiej.

Leczenie alkoholizmu

Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenie nadużywania i uzależnienia od alkoholu. Najważniejsze jest jednak, aby sam zainteresowany chciał podjąć się tego wyzwania. Jeśli człowiek jest uzależniony od alkoholu, zwykle potrzebuje hospitalizacji lub przebywania w centrum leczenia, gdzie ludzie mogą normalnie mieszkać. Czasem potrzebna jest detoksykacja, usunięcie alkoholu z naszego ciała. Leki mogą być przepisane, aby zmniejszyć objawy. Psychoterapia jest równie skuteczna. Pomaga ludziom w leczeniu problemów mających podstawy zdrowia psychicznego, które towarzyszą problemom alkoholowym. Lepiej wtedy zrozumieć, dlaczego nadużywają alkoholu, a następnie zwalczać objawy poprzez radzenia sobie z problemami. Lekarz może przepisać leki specjalne do leczenia alkoholizmu. Leki te mają różne funkcje. Najczęściej zmniejszają potrzebę picia. Grupa wsparcia, rodzina i inne organizacje jak chociażby Anonimowi Alkoholicy również pomagają w osiągnięciu celu. Należy pamiętać, że niektórzy ludzie muszą całkowicie rzucić picie, podczas gdy inni mogą nauczyć się pić z umiarem. Jeśli człowiek jest uzależniony od alkoholu, abstynencja jest najlepszym wyborem.

Co można zrobić?

 • Szukaj pomocy. Jeśli alkohol zakłóca tryb Twojego życia lub nie możesz przestać pić, to jest ważne, aby spotkać się z doradcą i uzyskać pomoc. Nieleczone nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu może ciągnąć za sobą poważne komplikacje. Wszystko może ucierpieć, nie tylko Twoje zdrowie, ale również relacje z bliskimi, czy strata pracy. Alkohol obniża zahamowania co prowadzi do złych wyborów i potencjalnie katastroficznych skutków.
 • Wprowadź do swojego życia zdrowe nawyki. Czy jesteś podczas leczenia czy nie, dbanie o siebie ma kluczowe znaczenie. Należy dobrze się wyspać, dobrze zjeść, znaleźć zdrowe sposoby do radzenia sobie ze stresem.
 • Trzymaj się wokół ludzie, którzy Cię wspierają. Niektórzy znajomi mogą nie rozumieć dlaczego nie pijesz, bądź co gorsza namawiać Cię, być zaczął pić. Być może brzmi to jak banał, ale to nie są Twoi przyjaciele. Należy spędzać czas z ludźmi, którzy chcą Cię wspierać i dbać o Twoje dobre samopoczucie.